O czym rozmawiać ze znajomymi? To pytanie może być szczególnie trudne dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. I to właśnie dla nich powstała pomysłowa książka z kolorowymi ilustracjami, która pokazuje, co robić, żeby rozmowa nie wypadła z toru…

Wykorzystanie metafory pociągu pozwala w łatwy sposób nauczyć odbiorców podstawowych zagadnień związanych z prowadzeniem rozmowy. Lokomotywy są jak powitania, które napędzają całą rozmowę. Wagony są jak wypowiedzi poszczególnych osób. Zwrotnica oznacza z kolei uprzejmą zmianę tematu rozmowy. Kiedy jeden z rozmówców w niekontrolowany sposób zbacza z tematu, to tak, jakby pociąg miał się wykoleić.

Publikacja zawiera atrakcyjne graficznie karty pracy i strony do pokolorowania. Wykorzystanie podejścia wizualnego sprawia, że stanowi doskonałe narzędzie do pracy z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w wieku od 5 do 13 lat.

Praktyczne podpowiedzi, które umieszcza w książce Shaul, dotyczą codziennych i konkretnych trudności:

  • jak się przywitać
  • jak zapytać rozmówcę, co u niego słychać
  • jak zmienić temat rozmowy
  • jak się pożegnać
  • o czym rozmawiać ze znajomymi
  • jak dobierać słowa w zależności od rozmówców.

JOEL SHAUL posiada licencję klinicznego pracownika społecznego i specjalizuje się w pracy z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W ramach działalności Autism Teaching Strategies prowadzi warsztaty poświęcone kształtowaniu umiejętności społecznych oraz zdrowiu psychicznemu. Jest również autorem książki Rozmowy w zielonej strefie. Ćwiczenia dla dzieci ze spektrum autyzmu, a także współtwórcą narzędzi Ryuu, wspierających rozwój umiejętności społecznych. Pracuje jako terapeuta i konsultant w Watson Institute of Sewickley (Pensylwania, USA). Strona Joela Shaula jest dostępna pod adresem: www.autismteachingstrategies.com

 

Autor
Objętość
72 strony
Format
A4
Oprawa
Miękka
Dotacja celowa
ISBN
9788380804555

Zostaw opinie