TEOFRAST

 

Informacja i zamieszczone zdjęcie pochodzą ze strony http://www.nagrodateofrasta.eu/

 


„Teofrasty” przyznane po raz piąty!


laureaci_teofrasata_2013_maleProf. Maria Lewicka (za „Psychologię miejsca”), dr Paweł Fortuna (za „Pozytywną psychologię porażki”) i dr Łucja Bieleninik (za „Dzieci urodzone przedwcześnie w percepcji matek”) zostali laureatami tegorocznej Nagrody Teofrasta, ustanowionej i przyznawanej przez redakcję „Charakterów” za najlepsze książki psychologiczne.

Wyróżnienia wręczyliśmy podczas finałowej gali Nagrody, która 16 października odbyła się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Uroczystość była prawdziwym świętem polskiej książki psychologicznej, w którym uczestniczyli najwybitniejsi polscy psychologowie, a przede wszystkim Czytelnicy i Przyjaciele „Charakterów”.

- Polska książka psychologiczna jest ciągle niedoceniona. Dlatego postanowiliśmy ustanowić tę Nagrodę. Dokonując wyboru laureatów, zawsze bardzo staramy się, aby możliwie najlepiej realizować cel wyróżnienia, jakim jest honorowanie publikacji wnoszących istotny wkład w rozwój i promocję psychologii - podkreślał redaktor naczelny „Charakterów” Bogdan Białek.

Jest to nie lada zadanie, dlatego nieoceniona jest pomoc, jakiej każdego roku udziela nam Konsylium Doktorów. Stanowi je szacowne grono pracujących naukowo psychologów młodszego pokolenia, którzy z szerokiego wachlarza zgłoszonych przez wydawców tytułów wskazują redakcji swoje nominacje. Te zaś, stanowią podstawę wyboru laureatów. W tym roku w składzie Konsylium zasiadali: dr Wiesław Baryła, dr Sylwia Bedyńska, dr Aneta Brzezicka, dr Ewa Gruszczyńska, dr hab. Michał Harciarek, dr hab. Mariola Łaguna oraz dr Małgorzata Puchalska-Wasyl.

- Nagroda Teofrasta jest najbardziej prestiżową nagrodą psychologiczną. Sama forma jej przyznawania podsunęła mi pomysł, w jaki sposób różnicować wartość książek - mówiła prof. Maria Lewicka, laureatka w kategorii najlepszej książki naukowej.

- Autorka imponuje erudycją. Maria Lewicka domaga się, by w psychologii znalazło się miejsce dla... miejsca - mówił w laudacji prof. Andrzej Eliasz.

W kategorii najlepszej książki popularnonaukowej Teofrasta zdobyła książka dr. Pawła Fortuny. - Jest coś symbolicznego w tym, że Fortuna pisze książkę o porażce, która odnosi sukces - mówił nagrodzony laureat. - To po prostu mądra książka. Autor bardzo trafnie przekonuje, że aby wynieść jakąś nauczkę z porażki, trzeba się najpierw po prostu zwyczajnie przyznać do tego, że się ją poniosło - zachwalał książkę prof. Bogdan Wojciszke.

- Mam świadomość, że tematyka przeze mnie poruszana jest niszowa - mówiła Łucja Bielininik, której książka otrzymała Teofrasta w kategorii najpopularniejszej książki psychologicznej wybieranej przez czytelników. Potwierdzeniem zapotrzebowania na fachową literaturę dotyczącą wcześniaków, są setki opinii - nie tylko rodziców, ale także osób zawodowo zajmujących się tą tematyką - że, książka ta jest niewykle potrzebna i użyteczna dla bardzo wielu osób. - „Moja córka urodziła się jako skrajny wcześniak i dla mnie i mojej rodziny jest to temat bliski. Dzięki takim publikacjom łatwiej żyć i cieszyć się (niekiedy płakać) z rodzicielstwa i być mamą wcześniaczka” – napisała w uzasadnieniu swego głosu jedna z czytelniczek.  

Do tegorocznej edycji Nagrody kilkanaście wydawnictw i uczelni wyższych zgłosiło łącznie 40 książek. Nominacje Konsylium uzyskało siedem tytułów. W kategorii książek naukowych były to: „Automatyzmy i bezrefleksyjność w kontekście wpływu społecznego” Józefa Maciuszka, „Psychologia miejsca” Marii Lewickiej oraz „Rozgrzewanie uwagi – wyczerpywanie woli – uległość” Sławomira Śpiewaka. Natomiast spośród publikacji popularnonaukowych Konsylium wskazało czterech kandydatów do Nagrody. Były to książki: „Podróże między kobiecością a męskością” pod redakcją naukową Anety Chybickiej, i Nataszy Kosakowskiej-Berezeckiej, „Pozytywna psychologia porażki” Pawła Fortuny, „Tożsamość. Trudne pytanie kim jestem” – książka napisana wspólnie aż przez siedmiu autorów - Wiesława Łukaszewskiego, Dariusza Dolińskiego, Aleksandrę Filę-Jankowską, Tomasza Maruszewskiego, Agnieszkę Niedźwieńską, Piotra Olesia i Tomasza Szkudlareka, i wreszcie „Uśmiech. Instrukcja obsługi” Piotra Szaroty.

Patron Nagrody, Teofrast z Eresos (ok. 370–287 p.n.e.) – był greckim przyrodnikiem i filozofem. Słynie m.in. z dzieła „Charaktery”, w którym przedstawił kilkadziesiąt typowych ludzkich wad.
 
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl